Aluminium to lekki, sztywny i wszechstronny metal, który ma wiele zastosowań w rozmaitych dyscyplinach. Ze względu na swoje właściwości, jest jednym z najbardziej kultowych metali w przemyśle, budownictwie, przewozie, a nawet w artykule codziennym użytku. W tym tekście opiszemy właściwości aluminium, procedury jego wyrobów oraz przeróżne zastosowania. Aluminium jest trzecim z reguły występującym pierwiastkiem chemicznym na Ziemi, po tlenie i krzemie. Jest metaliczny, srebrzysty, giętki oraz lekki, a równolegle nadzwyczaj wytrzymały. Jego masa wynosi coś koło tego jednej trzeciej masy stali, co czyni go doskonałym do produkcji lekkich i mocnych konstrukcji.

Aluminium jest także niezmiernie odporny na korozję, bowiem zakłada na swojej nawierzchni powłokę tlenku, która chroni go przed dalszym utlenianiem – zobacz więcej na stal na noże. Sposób wytwórczości aluminium polega na ekstrakcji z boksydu glinu, inaczej bauxitu. Boksyt glinu jest rozdrabniany, a potem przerabiany w celu zdobycia tlenku glinu, który jest później przetwarzany w aluminium. Przebieg ten jest zawikłany i potrzebuje znaczących nakładów energii, ale to właśnie dzięki temu aluminium jest poręczne w gigantycznej ilości oraz w dogodnej cenie.

Aluminium ma dużo zastosowań w rozmaitych dyscyplinach. W przemyśle automobilowym jest wykorzystywane do produkcji ram samochodów, felg, karoserii, a nawet silników, ze względu na swoją lekkość oraz wytrzymałość. W przemyśle lotniczym aluminium jest wymagane do konstruowania samolotów, ze względu na własną solidność oraz niską wagę.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like