Odpowiednia ochrona przed wodą i wilgocią jest ogromnie ważna dla trwałości różnego rodzaju obiektów przemysłowych i budynków. Pozwolenie na to, żeby wilgoć dostała się do środka to niebezpieczeństwo nie tylko uszkodzenia konstrukcji i narażenia na korozję, ale też i różnego rodzaju problemy związane z niszczeniem wyposażenia. Z tego też powodu niezwykle istotne jest odpowiednie zabezpieczenie przed oddziaływaniem wilgoci, przy wykorzystaniu najróżniejszych metod. Wśród nich w ostatnich czasach coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć bentonitowe maty. Przede wszystkim są one bardzo skuteczne, co wraz z niezbyt wysokim kosztem zapewniają trwałą i wydajną ochronę. Takie maty wytwarzane są za pomocą nowatorskiej metody igiełkowania, w jakiej warstwy takiej maty zespajane są ze sobą za pomocą małych igiełek, co daje duże zespolenie i jednorodny rozkład masy bentonitowej w środku.

Różnych warstw w typowych matach jest trzy, choć w sprzedaży pojawiają się również bardziej zaawansowane rozwiązania. Warstwy zewnętrzne stanowi wytrzymała i solidna geotkanina. Posiada ona obniżoną przepuszczalność, a jednocześnie jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu w standardowych zastosowaniach nie ma szczególnego ryzyka jakiegoś przypadkowego uszkodzenia, i tego typu rozwiązanie może być z powodzeniem stosowane. Jeżeli okaże się to potrzebne, to można też kupić maty mające dodatkową warstwę polimeru, który znacząco zwiększa wytrzymałościowe parametry.

Pomiędzy warstwami geotkaniny umieszczana jest cienka warstwa bentonitu sodowego. Materiał ten cechuje duża pochłanialność wody, i w procesie tym zamienia się on w formę żelu. Taki żel przenika do wszystkich szczelin murów czy fundamentów, i dzięki temu chroni przed przenikaniem do wnętrza wody. Bentonitowe maty są często używane do izolowania domów, obiektów przemysłowych i innych budynków, stosować je także można w zbiornikach retencyjnych czy wałów przeciwpowodziowych. Jeśli ktoś będzie chciał się czegoś więcej dowiedzieć w tym temacie, to może w oknie wyszukiwarki podać hasło geosynthetic clay barrier i przeglądnąć otrzymane strony.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like