Już od czasów poprawy oświat na lokalnych drogach wolno zauważyć charakterystyczne szkolne autobusy. Ewidentnie są to stereotypowe autokary, jednak w założeniu miały być pomalowane na żółty lub też pomarańczowy kolor. Miało to sprawić, że będą one łatwo zauważalne przez innych uczestników ruchu drogowego. Te tak zwane autobusy szkolne miały zawozić uczniów do szkół. Miały odnaleźć zastosowanie zwłaszcza w rejonach, gdzie dotarcie do szkoły, głównie tej gimnazjalnej, jest dla uczniów skomplikowane. I rzeczywiście już od kilkunastu lat w rejonach na wsi gimbusy wciąż codziennie rano wyruszają w swoją trasę.

Nie zawsze są to autokary odpowiednie, nieraz usługi dowozu dzieci do szkół oferują przeróżnego typu firmy transportowe, które oferują także przewóz osób na trasach międzykrajowych, czy współdziałają z różnymi instytucjami i biurami podróży – busy do Belgii. Jak najbardziej we wszystkich tych wypadkach zasady świadczenia usług transportowych są dokładnie takie same. Są one określone przez obowiązujące w naszym państwie przepisy, jakie jasno mówią na przykład o tym, jak długo każdego dnia może pracować kierowca.

Wobec tego tak istotne, w przypadku długiej trasy, jest dobre jej zaplanowanie i dlatego tak często podróżujących do Włoch czy Francji zawozi kilku kierowców. W momencie, kiedy usługa polega na zawożeniu uczniów do szkoły oraz odwożeniu ich z powrotem, kierujący zazwyczaj w czasie, kiedy dzieci są na lekcjach, wypełnia inne zadania. Tu niemniej jednak też należy pamiętać o przestrzeganiu zasad dotyczących jego czasu pracy i tym bardziej należy odpowiednio rozplanować jego obowiązki.

Mówiąc o przewoźnikach, którzy na co dzień współpracują ze szkołami, nie można też zapomnieć o tych, którzy nie obsługują opisanych wcześniej gimbusów, lecz którzy podejmują pracę ze szkołami prywatnymi, które w ramach swojej oferty oferują zawarty w czesnym transport i dowóz uczniów i o tych, którzy dowożą dzieci niepełnosprawne do szkół. W tym ostatnim wypadku autokary lub busy, bowiem takim łatwiej jest dotrzeć bezpośrednio pod dom ucznia, powinny być dostosowane do przejazdu osób na wózkach inwalidzkich.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like