Parę lat temu nastąpiły zmiany w przepisach dotyczące świadectw energetycznych. Całkiem niedawno jeszcze objęte nimi były jedynie budynki postawione po 2009 roku, lecz aktualnie obowiązek ten przeszedł na wszystkie. Przy starszych budynkach nie trzeba od razu ich robić, za to są niezbędne w przypadku sprzedaży czy wynajmu. Wtedy kopia tego świadectwa przekazana zostać musi nowemu najemcy albo kupującemu. Jednak i tu planowane są zmiany, niewykluczone że za jakiś czas trzeba będzie ono wymagane dla każdego budynku, nawet takiego który nie będzie sprzedawany czy wynajmowany.

Samo Świadectwo energetyczne Rumia jest dokumentem, jaki przede wszystkim zawiera informacje na temat zapotrzebowania nieruchomości na energię. To zapotrzebowanie przede wszystkim dotyczy ogrzewania i chłodzenia, lecz również wentylacji czy podgrzewania wody. W takim dokumencie zawarte być muszą informacje o rodzaju i przeznaczeniu budynku, roku w którym został oddany do użytku oraz powierzchni całkowitej i ogrzewanej.

Do oceny energetycznej charakterystyki budynku brane są też pod uwagę wskaźniki związane z zapotrzebowaniem na energię. Obowiązek posiadania tych dokumentów daje z jednej strony informację na temat tego, jakich wydatków możnasię spodziewać podczas użytkowania, a z drugiej skłania właścicieli do szukania rozwiązań zmniejszających energetyczne zapotrzebowanie. Takie Świadectwa energetyczne Piła nie są zbyt trudne do otrzymania, bowiem ich robieniem zajmuje się wiele osób.

Trzeba się jednak liczyć z pewnymi kosztami, jakie w dużej mierze zależą od typu obiektu oraz jego położenia. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie do blisko tysięcy za budynki wielorodzinne. Jednak jest to nieduży wydatek w porównaniu z grzywną, jaka będzie nakładana na osoby nie dysponujące takim dokumentem. Grzywna taka może wynieść nawet do pięciu tysięcy, i obejmuje też wystawianie świadectw na podstawie nieprawdziwych danych. Świadectwa są wystawiane na okres 10 lat, który może ulec skróceniu w przypadku jakiś większych prac.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like