Holandia to jeden z najpopularniejszych krajów, w których pracują nasi rodacy. Jest do niej łatwy i szybki dojazd, a wysokie zarobki sprawiają, że niejednokrotnie tam jadą całe rodziny. Lecz jeśli jest się zatrudnionym tam legalnie, to pamiętać trzeba o tym, żeby rozliczyć się odpowiednio w obu skarbowych urzędach, czyli polskim i holenderskim. Nasze przepisy podatkowe działają bowiem w taki sposób, że w prawie każdym przypadku rozliczenia będą dwa. Dotyczy to przede wszystkim osób posiadających polską rezydencję.

Pod tym hasłem ukryte jest przebywanie na obszarze Polski przynajmniej 183 dni w roku, lub posiadanie tutaj centrum osobistych interesów. O tej ostatniej kwestii wielu pracowników zapomina, wydaje im się że jeżeli przebywają w Holandii przez cały rok, to nie obowiązuje ich ten przepis. Tak więc widać od razu że rozliczenie podatku z Holandii to nie jest wcale prosta i szybka sprawa, i trzeba orientować się w tym wszystkim odpowiednio aby nie narobić jakiś błędów. Z reguły tak to wygląda, że w pierwszej kolejności pracownik będzie się rozliczał w urzędzie skarbowym w Holandii, potem w naszym, a na koniec wystąpić może o zwrot podatku.

Tak więc jeżeli się należy to podatek w Holandii będzie zwrócony, lecz potrwać to może nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli ktoś się czuje na siłach, to całością rozliczenia zająć się może samemu, chociaż od razu należy powiedzieć, że wymaga to pozyskania odpowiedniej wiedzy. Inną możliwością będzie jakieś dobre biuro rachunkowe holandia, które wszystkim się zajmie. Wystarczy dostarczyć komplet dokumentów otrzymanych od holenderskiego pracodawcy, żeby mieć wszystko policzone.

Dużym plusem współpracowania z takim biurem będzie to, że pracujące w nim osoby doskonale znają wszystkie kruczki prawne, i mogą znaleźć najlepsze rozwiązania. Tak naprawdę zatrudnienie biura opłaca się też finansowo, jeśli się spoglądnie na księgowy holandia cennik, to wcale dużo się nie zapłaci, a odpadnie wiele pracy podczas wypełniania dokumentów.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz
You May Also Like